Reklama

Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są imprezą, która już po raz dwunasty zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W lęborskim kinie publiczność będzie miała okazję obejrzeć wyselekcjonowane tytuły ubiegające się o Złote Lwy – główną nagrodę gdyńskiego festiwalu.

– W tym roku zaprezentujemy pięć tytułów startujących w konkursie głównym – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. – To dla nas duże wyróżnienie, że ponownie jesteśmy częścią najważniejszego polskiego wydarzenia filmowego. Tytuły, które zagramy w tym roku, to naprawdę bardzo wartościowe kino. Zachęcamy widzów do odwiedzenia w tym czasie lęborskiej „Fregaty”

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to największa impreza filmowa w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina – najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy i najgorętsze tematy.

Seanse festiwalowe w Lęborku będą odbywały się w dniach 24 – 27 września. Równolegle we „Fregacie” po raz kolejny będzie można również skorzystać z bezpłatnego przeglądu filmów dla dzieci pod hasłem „Gdynia Dzieciom”.

Rezerwacje na festiwalowe filmy są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 10 do 15 pod numerem telefonu 59 8622-530. Zachęcamy do zakupu biletów za pośrednictwem naszej strony: www.lck-fregata.pl

Ceny biletów: normalny – 19 PLN, ulgowy – 17 PLN

Festiwalowe pokazy we „Fregacie”:

Wtorek, 24.09.2024

20:00 – Idź pod prąd

Środa, 25.09.2024

20:00 – Dziewczyna z igłą

Czwartek, 26.09.2024

17:45 – Ludzie

20:00 – Kulej. Dwie strony medalu

Piątek, 27.09.2024

18:00 – Simona Kossak

OPISY

Idź pod prąd

Biograficzny, dramat, muzyczny/Polska/100 min

Druga połowa lat siedemdziesiątych. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej szkoły Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zakładają zespół KSU. Grają zbuntowaną muzykę i jednocześnie przeszczepiają na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Działania chłopców zostają zauważone przez SB. Podczas przesłuchania Siczki oficer Jerzy Majak daje mu do zrozumienia, że w Ustrzykach Dolnych żadnego „punka” nie będzie. SB uruchamia akcję „Żyletka”, mającą na celu rozpracowanie zespołu…

Dziewczyna z igłą

Dramat/Polska, Dania, Szwecja/115 min

Karoline, młoda pracownica fabryki, stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i jest pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni.

Ludzie

Dramat, wojenny/Polska/119 min

Kiedy wybucha wojna w Ukrainie, pięć kobiet – reprezentujących różne pokolenia i perspektywy – podejmuje desperacką walkę, aby ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Ich losy splatają się w budującą opowieść o miłości, odwadze, poświęceniu i sile ludzkiego ducha.

Kulej. Dwie strony medalu

Biograficzny/Polska/148 min

Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat sześćdziesiątych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu. Film koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wy- stawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.

Simona Kossak

Biograficzny, dramat/Polska/100 min

Simona Kossak, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta, nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Poznaje tam fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Jednak jej wyobrażenia o pracy przy- rodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.