Reklama

Spółki Westinghouse Electric Company, Bechtel i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały w czwartek 25.05 umowę określającą zasady współpracy stron w zakresie zaprojektowania i wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zawarte porozumienie określa plan wykonania inwestycji, która powstanie w gminie Choczewo, zaledwie 30 km od Lęborka.

– Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku. Te wszystkie kroki przybliżają nas do rozpoczęcia budowy w 2026 roku, a tym samym czynią coraz bardziej realistycznym pierwszą produkcję energii jądrowej w 2033 roku – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleń – mówi Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

– Na naszych oczach rodzi się dziś amerykańskie konsorcjum złożone z bardzo doświadczonych w branży jądrowej spółek, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jako inwestor będziemy z tym konsorcjum aktywnie współpracować, tak by konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe w projekcie, aż do momentu oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

– Zespół Westinghouse-Bechtel to doświadczony i sprawdzony partner, czego najlepszym dowodem jest pomyślne przyłączenie do sieci pierwszego bloku z reaktorem AP1000® w USA i finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000® działają już komercyjnie na całym świecie – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse. – Wykorzystamy nasze doświadczenie, aby wpierać Polskę w budowie nowego, przyjaznego środowisku i zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miksu.

– To ekscytujący moment i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspólnie realizować ambitne plany Polski związane z rozwojem energetyki jądrowej – powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel. – Bechtel wnosi do tego projektu ponad 70 lat doświadczenia w branży jądrowej. Wraz z Westinghouse jesteśmy gotowi do współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi oraz polskimi firmami budowlanymi i dostawcami w celu dostarczenia czystej i niezawodnej energii, której Polska potrzebuje.

W listopadzie 2022 roku polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000® do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Obecnie trwają zaawansowane prace licencyjne i inżynieryjne w projekcie, który zapewni Polsce niezawodną, czystą i bezpieczną energię. Dzisiejsze porozumienie kładzie podwaliny pod prace projektowe, które rozpoczną się pod koniec tego roku oraz pod kontrakt budowlany, którego podpisanie spodziewane jest w 2025 roku.

Jak informuje firma Westinghouse, reaktor jądrowy AP1000® jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, która zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na jednostkę MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle, jeden z bloków jądrowych z reaktorem AP1000® został zsynchonizowany z siecią i rozpoczął niedawno produkcję energii, a drugi jest przygotowywany do pierwszego załadunku paliwa. Cztery elektrownie zaprojektowane na bazie reaktora AP1000® biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana do dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.