Reklama

Plac Sportów Miejskich w Parku im. M. Michalskiego w Lęborku został w poniedziałek 22.05 niespodziewanie zlikwidowany. Zdemontowany sprzęt ma trafić do renowacji, a później zostać zamontowany w innej lokalizacji. O miejsce, które powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego, chcą walczyć jego użytkownicy, którzy nie zgadzają się z podjętą bez konsultacji z nimi decyzją.

Powodem podjętych działań, mają być wyeksploatowane i wymagające remontu oraz odnowienia urządzenia do ćwiczeń. Po remoncie Plac Sportów Miejskich ma zostać zainstalowany na ogrodzonym terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Lęborku. Pojawiły się także opinie, że w parku w porze wieczorowo-nocnej obiekt stał się miejscem głośnych spotkań, podczas których dochodziło do aktów wandalizmu. Nowa lokalizacja przy innym obiekcie sportowym ma wyeliminować te sytuacje. O planach dotyczących zmiany lokalizacji informowali pod koniec kwietnia radni Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka, którzy interweniowali w związku z sygnałami o złym stanie urządzeń na placu.

Głośny sprzeciw wobec poniedziałkowych wydarzeń wyraziła społeczność młodych mieszkańców, korzystających na co dzień z Placu Sportów Miejskich. Całkowicie odrzucili przedstawione powody jego usunięcia. Według nich, urządzenia wymagały jedynie odświeżenia. Nie zgadzają się także na zbiorową odpowiedzialność za zakłócanie ciszy nocnej. Podkreślili, że w miarę swoich możliwości zawsze dbali o porządek i kulturalne zachowanie w tym miejscu.

Plac Sportów Miejskich powstał w 2016 roku w ramach inicjatywy zgłoszonej do Budżetu Obywatelskiego i głosowało na niego kilkuset mieszkańców. Na przestrzeni 400m2 zainstalowano przyrządy do street workoutu i parkouru składające się z poręczy, drabinek czy drążków. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 63 tys. zł. W 2020 roku ponad 660 mieszkańców poparło projekt rozbudowy placu o nowe urządzenia.

Aktualizacja: Z mieszkańcami, którzy nie zgadzają na likwidację Placu Sportów Miejskich spotkał się radny Radosław Zimnowoda, który opublikował film dotyczący tego wydarzenia w Internecie. Na wtorek godz. 8:00 zapowiedziano akcję protestacyjną, aby zapobiec usunięciu pozostałych przyrządów do ćwiczeń.

https://fb.watch/kHs8cB3s63/