Reklama

Trzęsienie ziemi na wyspie Bornholm. Źródłem wstrząsów miała być północna Polska, rejon Redzikowa. To niecałe 50 kilometrów do Lęborka.

Duńskie media informują o odczuwalnych w sobotę (przed godziną 15) wstrząsach na wyspie Bornholm. Potwierdza je także tamtejszy Instytut Geologii i Geografii (GEUS). Ciekawe jest to, że według Duńczyków, źródłem wstrząsów mogło być trzęsienie ziemi w północnej Polsce. Padają jednak także pytania o manewry Anakonda-23.

Jak informują lokalne media, mieszkańcy Bornholmu mieli w sobotę licznie zgłaszać odczuwalne wstrząsy. Wpisy w tej sprawie pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych. Lokalne wstrząsy na Bornholmie zostały opisane jako niewielkie. Pojawiały się falami i powodowały wibracje okien, ścian, a nawet silosów w porcie w Nexø – możemy przeczytać na portalu telewizji TV2. Ostatecznie nikt nie został ranny, ale na wyspie są straty materialne – część budynków uległa nieznacznemu uszkodzeniu.

Duńskie media podają także, powołując się na pracowników Instytutu Geologii i Geografii (GEUS), że źródło wstrząsów znajdowało się w północnej Polsce, 150 kilometrów od Bornholmu. Według ich relacji, miało je spowodować trzęsienie ziemi, przekraczające 2 stopnie w skali Richtera.

Warto zaznaczyć, że miejsce, które służby geologiczne Danii oznaczyły na opublikowanej mapie czerwonym trójkątem jako źródło wstrząsów, to okolice Słupska i bazy armii USA w Redzikowie. Jednocześnie to ok. 20 km od granic poligonu, gdzie odbywają się ćwiczenia Anakonda-23.

Mieszkańcy Słupska i okolic powiedzieli reporterowi Wirtualnej Polski, że w sobotę w ciągu dnia słychać było tylko silniki wojskowych samolotów. Przeloty maszyn na pobliski Centralny Poligon Sił Powietrznych nad Bałtykiem (między Ustką a Jarosławcem) nie są jednak rzadkością w tej okolicy.

Nie znamy jeszcze dokładniej przyczyny wstrząsów, które nawiedziły w sobotę, po południu, wschodnie wybrzeże Bornholmu. Współpracujemy z właściwymi służbami. Gdy tylko będziemy mieć nowe ustalenia, poinformujemy o tym – głosi komunikat policji z Bornholmu.

Poprzedni artykułLębork odwiedził Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
Następny artykułTusk w Słupsku, a w Lęborku spotkanie z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej